Някога чудили ли сте се как са се появили операционниите системи за компютри? Ако е така, вече няма да сте в неведение, защото събрахме за вас всички необходими факти, за да сте запознати с историята на операционните системи. А тя стартира през далечните 50 години на 20-ти век.
Днес, има няколко OS, които се конкурират помежду си. Засега, най-разространена в САЩ е Windows. Според данните от януари 2011, пазарният дял за САЩ на различните операционни системи е както следва: Microsoft Windows – 91 %, Mac OS – 5 %, iOS – 1.36 %, Linux – 0.93 %, Java – 0.89 %, Други – 0.77 %
Независимо дали става дума за Windows, Mac, или Linux обаче, в предложената по-долу история на операционните системи ще откриете някои наистина интресни факти, за които може и да не сте знаели досега.
1. GMOS на General Motors
Първата известна операционна система е GMOS на General Motors, създадена за IBM. Тя е координирала различни задачи, имала е възможност за задаване на команди, и е изпозлвала симплифицирана версия на runtime библиотека за стандартни команди.
2. OS/360 на IBM
Следват години на създваане на различни операционни системи за употреба със всеки различен модел компютър. Така, при следващата версия на компютър, трябвало да се пренаписва кода за всички програми и приложения. Едва през 1966 година, IBM променят правилата на играта със създаването на OS/360, която била универсална и можела да се използва с определена серия машини.
3. UNIX на AT&T
Инженерите на AT&T имали нужда от операционна система, за да я използват с компютри, различни от mainframe компютрите. Така, през 1970 година се появил UNIX. Днес, операционна система с такова име не съществува, а UNIX става термин, с който се означават цяла група операционни системи, тъй като оригиналния код е послужил за основата на тяхото разработване. Такива са например, Linux (с всичките негови версии), и Mac OS. Всъщност, според официалната история на UNIX, кодът послужил за началото на тази операционна система е написна година по-рано от Jeremy Ben, който програмирал играта Space Travel специално за един свой приятел, и трябвало да я инсталира на неговата компютърна система.
4. Компютърът Apple Lisa и неговият графичен потребителски интерфейс
Стийв Джобс представя пръвият компютър с графичен потребителски интерфейс, наречен Apple Lisa през 1980 година. Интерфейсът е заимстван почти изцяло от PARC на Xerox.
5. Microsoft Windows 1.0
Бил Гейтс създава графичен потребителски интерфейс за MS-DOS. По повод на успеха на Windows, Стийв Джобс обвинява Microsoft, че е откраднал идеята от него. Отговорът на Бил Гейтс не закъснява: „Грешиш, Стийв. Нещата стоят по друг начин, а именно, че ние двамата имаме преуспял съсед на име Xerox. Ти влезе с взлом и се опита да му откраднеш телевизора, но в крайна сметка разбра, че аз съм бил там преди теб, и възкликна: „Как така? Нали аз щях да крада този телевизор?”
6. Microsoft Windows 95
На 24 август, 1995 година, Microsoft пускат операционната систем, която направи революция в компютърните технологии. Истерията е толкова голяма, че дори и потребители без компютри са си купували програмата, за да не изпуснат да притежават най-уникалната порграма за онова време. В продължение на години, Windows е лидер и главен конкурент на UNIX системите. Потребителите и бизнесът залагат на Windows, докато професионалните програмисти поддкрепят UNIX sistemite, и станалата популярна Linux операционна система. По повод на това, знаменателни са думите на Стийв Возняк, бивш служител на Hewlett-Packard, и съ-основател на Apple: „Всички добри хора по света обичат Linux.”
7. iOS и MAC OS
След 2000 година, Windows продължи да води класацията, но от тази година започна и възходът на Apple, които успяха да се възползват от някои несъвършенства на Vista, а големите фанфари съпровождащи iPhone, донесоха небивала популярност на iOS и MAC OS. Освен това, с развитието на мобилните устройства, шествието на Google Android, и появата на webOS на Hewlett-Packard, може би ще станем свидетели на написването на глава втора от историята на операционните системи.
„Този документ/публикация е създаден с финансовата подкрепа на Европейския съюз – NextGenerationEU. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от крайния получател и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и на СНД.“