КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ЛАПТОП

На първо място:

Има не малко и добри охлаждащи решения – охладители и охлаждащи поставки за лаптопи

Охлаждащите подложки (охлаждащи поставки) за лаптоп са изключително добро решение от гледна точка на това, че:

– поставят лаптопа на твърда основа – входовете му за въздух са отворени, лаптопът може да диша;

– цените има са съвсем приемливи: започват от около 20-ина лв., а за 50-ина можете да вземете наистина добра охлаждаща поставка за лаптоп с 2 или 3 вентилатора, които допълнително да спомагат за по-добрия въздушен поток.

Следваща стъпка:

Ако нямате възможност на този етап да се сдобиете с охладителна подложка (охлаждаща поставка) за преносимия компютър, на първо време е добре да спазвате следните простички правила:

– лаптопът не трябва да се поставя на мека повърхност.
Да, по-удобно е да ползваме мобилния компютър в скута или в леглото, но това определено не му се отразява добре (по-горе изложих причините).

– трябва да се внимава да не се запушват изходите заохлаждане на въздуха от процесора.
Обикновено са отстрани, но има модели на които са отзад – погледнете Вашият лаптоп откъде извежда топлия въздух и се старайте да не запушвате или поставяте лаптопа в близост до преграда от страната, от която са те.
Аз например, много често виждам как потребителите имат навика да си оставят кутиите от цигари точно пред въздухоотводите, което не е добра практика.

– опитвайте се да натоварвате лаптопа по-малко:
а именно – намалете ненужно стартиращите се автоматично с операционната система програми.

Някои програми, като повечето торент клиенти и/или почистващи приложения добавят в автоматичното стартиране поне 3-4 напълно излишни модула, което излишно товари лаптопа, кара го да работи по-бавно,отколкото може, да грее и да отделя повече топлина.

Опитайте се да не пускате голям брой програми едновременно, ако не работите с тях в момента.

Махайте батерията на лаптопа в момента, в който е включен в контакта и батерията е заредена.

Твърденията, че батерията трябва да се ползва, когато лаптопът е на ток, са погрешни – единственият негатив може да бъде при спиране на тока да загубите това, което не сте запазили, за сметка на това, че батерията, съхранявана правилно, би имала много по-дълъг живот.

Въпреки, че лаптопите могат да работят и без тях, те са в основата на смисъла им, а именно:
Батериите – как да се грижим:
При по-дълъг срок за използване на лаптопа на ток: Заредете батерията до около 40-50% от нейния текущ капацитет, поставете я на тъмно (в непрозрачен плик например) място, при температура между 18 и 25С.
При често използване на батерията: Заредете я поне на 90%,за да ви е под ръка и когато се наложи, да има ток в нея. Поставете я на сенчесто място – в никакъв случай на слънце!

Температура и място за съхранение: Идеалните са: тъмни места и около 20С.
Желателно (за да не пиша задължително) е мястото да не е влажно.
Избягвайте места, където има вероятност от разливане на течности (кухненската маса, например) или излагане на пряка слънчева светлина.

Капацитет на съхранение: Ако няма да използвате батерията за повече от 4-5 дни, е добре тя да е заредена до около 40% от капацитета й.
Когато отново ви се наложи да я ползвате, е добре да направите един пълен цикъл на зареждане.
Избягвайте оставянето на батерията без употреба за повече от 2-3 месеца, има вероятност тя да дефектира.

Цикъл на разреждане: добре е поне веднъж на месец-два да разреждате и в последствие да зареждате батерията на лаптопа докрай.
Разреждайте батерията, посредством употребата й без ток, докато тя не се изключи сама.
В последствие, заредете батерията до край.

Имайте предвид, че топлината (и нагряването в частност) е враг номер едно за батерията на вашия лаптоп.
Колкото по-подложена на топлина е тя, толкова по-кратко ще работи.
Именно поради това, съветът ни е да изваждате батерията на лаптопа, ако ще играете на игри (а те нагряват всички компоненти в преносимия компютър, създават висока температура в корпуса и по този начин се нагрява и батерията), ще извършвате натоварващи процесора операции и т.н.

– редовното почистване на лаптопа от прах може само да допринесе вашият мобилен компютър да има по-дълъг живот, по-бърза и стабилна работа.
Топлината в него е най-големият враг на Вашия преносим компютър в дългосрочен аспект (изключвам инцидентите).

Софтуерна профилактика на настолни компютри и лаптопи– софтуерната профилактика е нещо много важно – не само за цикъла на живот, а и за бързодействието на лаптопа като цяло.
Добре оптимизираната и инсталирана (и настроена) операционна система дава огромни предимства и много по-лека работа на машината.

Усилията не са много, просто трябва да се създадат няколко навика и Вие ще имате един напълно добре функциониращ и надежден преносим компютър (лаптоп, нетбук и т.н.).

Надяваме се да сме били полезни за Вас с тази статия и Ви желаем приятни мигове в сайта ни за компютри, компютърни компоненти, ремонт и поправка на компютри, монитори, принтери и лаптопи, компютърни услуги и изработка на сайтове.

„Този документ/публикация е създаден с финансовата подкрепа на Европейския съюз – NextGenerationEU. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от крайния получател и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и на СНД.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *